Türkçe   English   
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
Üretim Aşamaları
1.GÖVDE 
İçinde %80-85 oranında kuartz tozunun bağlanması ve şekillenebilmesini kolaylaştırabilmek için içine plastik özellik gösteren kil ile kuartz parçalarını pişirirken yumuşatıp birbirine bağlayacak (çamlaştıracak) ergitici sırça ilave edilmiştir. Ahşap kalıplara el ile şekillendirilen çini plakalar 20-25 gün doğal kurutmadan sonra ölçülerine getirilip rötuşlanır ve astarlanır. 
ZIMPARALAMA
Kuruyan çini plakaları ölçülendirme için zımparalama işlemine tabi tutulur. kalınlıkları ve ölçülendirmeleri tamamlanır.
2.ASTAR
Üzerine kaplandıkları çamurum birleşimine yakın ve daha ince taneli beyaz pişen bir karışımdan ibarettir. Akışkan kıvamında olan astar kuru plakanın üzerine dökülerek kaplanmaktadır. yaklaşık 7 gün kurumada bırakılan plaka fırınlarda çok uzmanca pişirilir. (Bisküvi Pişirim) 
DESENİN İĞNELENMESİ
Eskiz kağıdına tasarımı yapılmış desen tek tek iğnelenerek delme işlemi yapılır. 
KÖMÜRLEME
Eskiz kağıdına iğnelenen desen Bisküvi Pişirimi yapılmış plakaların üzerine konarak kömür tozu ile karolar üzerine aktarılır. 
3.BEZEME (DESEN VE BOYAMA)
Önceden hazırlanan desenler şablon haline getirilip kömür tozu ile Bisküvi plaka üzerine aktarıldıktan sonra astar üzerinde sürülebilen ve sır altında renk meydana getiren metal oksit ve bunların karışımı ile oluşan pigmentlerle desenler çizilir ve boyanır. Çinilerde kullanılan boyaların bileşimleri yüzyıllar boyu canlılığını korumak üzere orjinaline en yakın şekilde formule edilerek yarı kıymetli taşların renklerini yansıtmaktadır. 
4.SIRLAMA VE FIRINLAMA
Boyanması bitmiş plakalar sır dediğimiz özel bir karışımla üzerleri kaplanır. Son aşama ürünün ikinci kez fırınlanmasıdır. Pişirim sonunda 
ATEŞTE DOĞAN ÇİÇEKLER geleceğe miraslarımızdır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sayfa Kategorisi: Daha Fazla
 
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.
Paylaş