Türkçe   English   
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Kayıt Ol
Şifremi Unuttum
EYÜP SULTAN TÜRBESİ RESTORASYONU (2011-2015)

                Osmanlı İmparatorluğunun İstanbul’da yaptırdığı ilk eserdir.Fatih Sultan Mehmet tarafından 1454-1455 tarihlerinde yaptırılmıştır.Türbe günümüze kadar birçok onarım görmüştür.En son yapılan 2011 yılında başlayıp 2015 Haziran ayında bitirilmiştir.

Türbede 18 adet değişik ebetlarda ulama desenli İznik Çinisi kullanılmakla birlikte eksik olan pano parçaları da tamamlanmıştır.Restoraston  HASSA MİMARLIK tarafından,restorasyon çinileri İZNİK MAVİ ÇİNİ tarafından dönem çinilerinin aslına,uygun üretilmiştir.

Çini üretim süreci üç yıl,dönemsel aralıklarla devam etmiştir.Yaklaşık 200 m2 (2200 parça) çini üretilmiştir. Her çininin sırının altına yapıldığı tarih yıl olarak belirtilmiştir.Üretim sürecinde orijinal çinilerdeki renklere sadık kalınmıştır.Bu amaçla 15 farklı kırmızı çalışması yapılmış ve bunların 6 adedi çini yüzeyinde kullanılmıştır.Üretilen kırmızı renklerden bazıları;mercan kırmızısı,domates kırmızısı,bordo kırmızısıdır.Bu kırmızı renkler çini yüzeyine dokunulduğunda elle hissedilebilecek şekilde uygulanmıştır.Mavi Çini’nin Ar-Ge labaratuvarında yoğun emek ve bilgilerin ışığında elde edilmiştir.

Resim Galerisi İçin Tıklayın

Paylaş